Dominikanie o cnotach – czyli jak pięknie żyć

Słowo „coaching” jest dziś bardzo popularne. W różnych instytucjach organizuje się specjalnie szkolenia, które wykorzystując m.in. wiedzę psychologiczną mają pomóc ludziom przyspieszyć ich rozwój, polepszyć efektywność i osiągać cele. Jednak chrześcijanie powinni mieć swój własny chrześcijański „coaching”, a jest nim Tradycja Kościoła dotycząca ćwiczenia się w cnotach. Dziś, niestety, jest ona nieco zapomniana, dlatego bracia dominikanie próbują o niej przypomnieć. Rozwijanie w sobie cnót boskich i kardynalnych nie jest oczywiście dążeniem do „sukcesów” w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, ale jest czymś znacznie większym: skuteczną pomocą, aby pięknie i mądrze żyć.

dominikanie-o-cnotachJak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1804):

„Cnoty ludzkie są trwałymi postawami, stałymi dyspozycjami, przymiotami umysłu i woli, które regulują nasze czyny, porządkują nasze uczucia i kierują naszym postępowaniem zgodnie z rozumem i wiarą. Zapewniają one łatwość, pewność i radość w prowadzeniu życia moralnie dobrego. Człowiek cnotliwy to ten, który dobrowolnie czyni dobro.”

W najnowszej książce wydawnictwa „W Drodze” powyższe słowa są przełożone na konkret. A jest nim, sprawdzona przez wieki, szkoła wielkich ludzi Kościoła: prosta, ale jednocześnie wielka, aktualna i praktyczna. Poszczególne cnoty prowadzą do utrzymywania właściwej hierarchii i równowagi w życiu, co w wielkim zamęcie jaki nas niekiedy otacza jest bezcenne. To nie wyidealizowana drogą dla wybranych, ale realna propozycja dla wszystkich chrześcijan, którzy chcą żyć zgodnie z Prawdą i jej bronić:

„W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym – to miejcie na myśli!” (Flp 4,8)

A o to spis rozdziałów:

Michał Mrozek OP, Wstęp:  Droga do wielkości

Cyprian Klahs OP, Wiara. Zaszyfrowana tajemnica

Janusz Pyda OP, Nadzieja. Skazani na „bycie w drodze”

Wojciech Surówka OP, Miłość. W poszukiwaniu złotego środka

Mateusz Przanowski OP, Roztropność. Sztuka dobrych wyborów według św. Tomasza z Akwinu

Krzysztof Popławski OP, Sprawiedliwość. Od wiosła do żagla

Dominik Jurczak OP, Umiarkowanie. Upodobanie do piękna

Janusz Pyda OP, Męstwo. Strategia natarcia i obrony

Milena Kukla

Dominikanie o cnotach, Poznań 2016.