Właśnie ukazała się w języku polskim książka O herezjach Teodoreta z Cyru. To publikacja obowiązkowa dla tych, którzy interesują się historią Kościoła oraz rozwojem doktryny chrześcijańskiej.
Teodoret z Cyru (ur. ok 386/393) był greckim pisarzem i teologiem oraz historykiem Kościoła. Bronił czystości doktryny, prowadził intensywną działalność społeczną, pisarską oraz charytatywną. Wielką część dorobku literackiego Teodoreta stanowią również komentarze do Pisma Świętego.
W niniejszej książce Teodoret opisał kilkadziesiąt herezji. Powołując się na teksty innych autorów chrześcijańskich, daje świadectwo ich walki o prawowierność. Starożytny autor zestawia herezje z wykładem nauki ortodoksyjnej, co sprawia, iż czytelnik otrzymuje świetną „szkołę teologii”. Błędne byłoby myślenie, że poświęcanie uwagi starożytnym polemikom i herezjom, może być interesujące wyłącznie dla patrologów i historyków. Teodoret zwraca uwagę na mechanizmy, które rządzą herezjami. Przeinaczanie prawd wiary, błędna ich interpretacja, mniej lub bardziej subtelna, nigdy nie przeszła do historii, ale jest czymś stale obecnym, dlatego książka O herezjach może świetnie pomóc wyostrzyć zmysł wiary.
„Zagadnienie herezji i ortodoksji, które zdominowało życie Teodoreta, jest specyficznym – religijnym – przejawem ogólnoludzkiego doświadczenia dociekania prawdy. Człowiek bowiem, uważając się za zdolnego do poznania prawdy, zdaje sobie równocześnie sprawę, że narażony jest na popełnianie błędów, dlatego spór o to, co jest słuszne, a co nie, co prawdziwe, a co błędne, obecny jest zawsze tam, gdzie zadaje się pytanie o prawdę – czy to na polu nauki, czy religii. Wskazywanie twierdzeń prawdziwych i fałszywych konieczne jest zatem tam, gdzie zakłada się istnienie rozumnej natury ludzkiej, zdolnej do poznania i opisania prawdy.” (ze wstępu autorstwa ks. Przemysława Marka Szewczyka).
Szkoła Teologii © 2015