MENU
Zgłębianie myśli Akwinaty: Instytut Tomistyczny

Każdy kto interesuje się teologią i w sposób szczególny ceni św. Tomasza z Akwinu, powinien regularnie zaglądać na stronę internetową Instytutu Tomistycznego. Strona IT adresowana jest zarówno do specjalistów jak i osób, które dopiero przecierają szlaki w swojej przygodzie z teologią. Na stronie Instytutu znajdziemy wybrane dzieła św. Tomasza, komentarze do nich i  serie wykładów z kilkunastu lat.

Klasztor dominikanów na warszawskim Służewie, gdzie mieści się siedziba Instytutu Tomistycznego.

Klasztor dominikanów na warszawskim Służewie, gdzie mieści się siedziba Instytutu Tomistycznego (fot. Wistula).

Samodzielne studiowanie dzieł św. Tomasza może okazać się dla wielu początkujących trudnym wyzwaniem. Nagrania serii wykładów są zarówno rewelacyjnym wprowadzaniem w myśl Akwinaty (np. cykl Św. Tomasz z lotu ptaka), jak i okazją do znacznego poszerzenia wiedzy w konkretnych kwestiach teologicznych. Wszechmoc Boga, nauka św. Tomasza o aniołach, wolność religijna – to tylko kilka przykładów zagadnień, którym poświęcone są zamieszczane na stronie wykłady, sesje naukowe oraz teksty. Ponadto, dzięki nagraniom z dyskusji specjalistów, mamy okazję poznać różne punkty widzenia w kwestiach takich jak: Poznawalny czy niepoznawalny? Teologia negatywna św. Tomasza z Akwinu; Czy prawda może istnieć bez Boga? Spór o koncepcję prawdy Akwinaty i wiele innych. Na szczególną uwagę zasługują również wykłady o. Pawła Krupy OP oraz udostępnione programy telewizyjne z jego udziałem, dotyczące historii średniowiecza i problemu inkwizycji.

Instytut Tomistyczny (IT) w Warszawie istnieje od 1958 roku. Założony przez polskich dominikanów z inspiracji kardynała Stefana Wyszyńskiego, realizuje projekty naukowe, których celem są studia nad polską i europejską tradycją teologiczną, ze szczególnym uwzględnieniem myśli św. Tomasza z Akwinu. Krytyczne edycje dzieł średniowiecznych teologów, tłumaczenia tekstów Tomasza oraz publikacja prac dotyczących jego nauczania, gromadzenie polskiej bibliografii tomistycznej, wydawanie rocznika „Przegląd Tomistyczny – to główne zadania jakie podejmują pracownicy i współpracownicy Instytutu Tomistycznego. Dzięki wykładom, sympozjom i dysputom, Instytut Tomistyczny przybliża współczesnemu odbiorcy spuściznę klasycznej filozofii i teologii.

Milena Kukla

Wykorzystana grafika: klasztor dominikanów na Służewie, zdjęcie użytkownika Wistula, udostępnione na licencji CC BY 3.0.

 

BACK TO TOP